Gönderen Konu: Yurt dışından silah getirme kanunu  (Okunma sayısı 12416 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Doğan

 • Alışveriş Sayısı: (+2)
 • İleti: 1004
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Yurt dışından silah getirme kanunu
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2014, 16:13:31 »
Yeni silah yasası 3 maddenin alt kısmında;İhmali,ithali satışı ve edinimi yasak olmamasına karşın gelen güvenlik itibari ile taşınması ve nakli belli bir uslüle tabi olması gereken silahlar 4. katagoriye girer.(Havalı silahların girdiği kategori)
/>
/>http://www2.tbmm.gov.tr/d24/1/1-0765.pdf kaynak sayfa altı madde 3.madde alt satırı.
/>
/>Ayrıca 17ci sayfada http://www2.tbmm.gov.tr/d24/1/1-0765.pdf 4. kategoride adı geçmektedir havalı silahın. 4.kategori aldındaki 11.kısımda airsoftlardanda bahsediyor.Taklit silah olarak.
/>
/>

Çevrimdışı Doğan

 • Alışveriş Sayısı: (+2)
 • İleti: 1004
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Yurt dışından silah getirme kanunu
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2014, 16:12:33 »
Havalı ve airsoftlar bu kanuna göre olmuyor.Camiamızda bunu yapan 5-6 kişi(resmi yollar) var 2-3 kişide bildiğim kadar ile farklı yollar ile getirmiş.Bende bir çok firma ile görüştüm. Airarms/daystate/edgun/Cricket/fx/Evanix/Airforce airguns tüm firmalara mail attım tek tek fiyat istedim.Fiyatlar geldi bireysel olarakta yollayabileceklerini söylediler.Yukarıdaki kanunlar kadar karmaşık bir düzen yok aslında.Olayı şöyle özetliyim
/>
/>Emniyetten izin almanız gerekli.Ben ferdi sporcuyum yurt dışından havalı tüfek almak istiyorum.Bölgesel ve ulusal müsabakalara katılıyorum bireysel olarak.Getiriceğiniz silah zaten ateşli olmadıktan sonra izini almanız kolay.Gümrük kanadına geçersek.Gümrük müdürünün sözünü söyliyim doğrudan'' İzni getirin,Abd için %20 vergi / Avrupa birliği üyeleri için %18 vergi vermeniz yeterli.Başka hiç bir ücret istenmiyor.(Tercüme-sigorta-gümrükleme...vs vs bunlar ticari olarak getirenler için mevcut şeyler bireysel kullanımı bağlamıyor) Diceksiniz bunu yapan birisi var mı evet var.Forumdan benjamin marauder tüfek ülkemize girmeden 1-2 yıl önce
/>Hakan Hızlı adındaki abimiz bunun mümkün olabileceğini insanlara
/>gösterdi.Ancak konu çok altlarda kalmış üstünde fazla durulmamış.Bunu yapanlar belkide bayilerin satışlarını engellememek için konuların üzerini örtmüş sanki hiç olmamış gibi fazla dillendirilmemiş.Heleki şu dönemde euro 3 liraya dayandı. Atıyorum bir tüfek 2000 euroya burada satılıyor.Siz bunu 1700-1800 euroya herşey dahil getirebiliyorsanız(1250euro u bulgaristandaki bayiden fiyat aldım.Silah fabrikasında aradaki fark dahada fazla olur.Aradaki 250euro x3liradan 750 lira ucuza almış oluyorsunuz. 750 lira az bir para değil.Kutusu 20 liradan 38 kutu pellet ederki kutusunda kutusunda 250 pelet olsa 9500-10000 pellet yapar.
/>
/>Şuanda herkes bana mesaj atıyor.Edgun aldın mı diye.Hayır daha almadım.Euro ve doların düşmesini bekliyorum.
/>Şu ara tüfek almak hiç mantıklı değil.
/>Ayrıca hobiye katkısı olabicek başka bir şey daha araştırmaya başladım(kimileri için olumsuz kimileri için çok sevindirici).Belki bir çoğunluk pcplerini satıcak havalıya el bile sürmek istemicek.İstikaksız 22lr olayı üzerinde çalışıyorum.Farklı belge ve lisanslar ile yapılabileceği konusunda duyumlar aldım.
/>Tek amacım insanları istedikleri tüfeklere daha kolay ve daha ucuza ulaşmasını istiyorum.

Çevrimdışı berkman

 • İzzet KIRBAŞ
 • FİLİNTALAR
 • Alışveriş Sayısı: (+5)
 • İleti: 1767
 • Cinsiyet: Bay
 • İzzet Kırbaş
  • Diğer hobim: Telefon Kartları Koleksiyonu
Ynt: Yurt dışından silah getirme kanunu
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2014, 14:19:11 »
Kanun sadece 10 yıllık lisans sahibi olmasını değil, "en az 10 yıldan beri müsabakalara katılanlar" diyor. Ve burada bahsedilen müsabakalar da TAAF'nun resmi müsabakaları, bizim yaptığımız FT müsabakaları değil.
 

Çevrimdışı sercankaptan

 • Alışveriş Sayısı: (0)
 • İleti: 191
 • Cinsiyet: Bay
Yurt dışından silah getirme kanunu
« : 12 Ocak 2014, 12:56:05 »
Yurt dışından silah getirme kanunu
/>belirtinen kanun üzerine;
/>
/>3 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (1), (2), (3) ve (4) numaralı alt bentlerinde yer alan Birinci Kategorideki silahların bir adetten fazla olmamak üzere;
/>
/>1) Milli sporcu sıfatıyla atıcılık sporu yapanlar,
/>
/>2) Lisanslı olarak atıcılık sporu yapanlardan en az on yıldan beri müsabakalara katılanlar,
/>
/>3) Polis ve askeri personelden olup da, lisanslı olarak atıcılık sporu yapanlardan en az beş yıldan beri müsabakalara katılanlar,
/>
/>tarafından ithal edilmesi.
/>
/>(3) İkinci fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç olmak üzere, Birinci Kategori kapsamına giren silah ve malzemelerin ithali İçişleri Bakanlığının iznine bağlıdır, ancak ithal edilecek bu silah ve malzemelere, cins ve miktar bakımından, ülkenin genel güvenliğini dikkate alarak İçişleri Bakanlığınca sınırlama getirilebilir.
/>
/>(4) Yurt içinde izinli olarak bulundurduğu silahı ile birlikte usulüne uygun olarak ve geçici bir süre için yurt dışına çıkanların bu silahla birlikte yurda dönüşlerinde ithale ilişkin izin hükümleri uygulanmaz.
/>
/>(5) İhracına izin verilen silahların ayıplı çıkması dolayısıyla ithal edilmesi halinde bu maddenin ithale ilişkin izin hükümleri uygulanmaz.
/>
/>(6) Birinci ve Üçüncü Kategoriler kapsamına giren silah ve aksamı ile mühimmatın gösteri, fuar, sergi, tanıtım, sportif veya sanatsal faaliyet ve benzeri diğer amaçlarla bir yıldan fazla olmamak üzere geçici olarak ülkeye sokulması İçişleri Bakanlığının iznine tabidir.
/>
/>(7) Birinci, İkinci veya Üçüncü Kategoriler kapsamına giren silah ve malzemelerin transit geçişi Milli Savunma Bakanlığının iznine tabidir. Verilecek izne istinaden yurda giriş ve çıkış, yetkili kolluğa bildirilerek gerçekleştirilir. Transit geçişe ilişkin gümrük mevzuatı hükümleri saklıdır.
/>
/>(8) Armağan olarak verilenler hariç olmak üzere, Üçüncü Kategori kapsamına giren silah ve malzemelerin ithali yasaktır. Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve genel kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bu kurumlar veya yetkilendirilen kişiler tarafından yapılacak ithalatla ilgili olarak bu fıkra hükmü uygulanmaz. İlgili spor federasyonu tarafından bu Kanun hükümlerine göre ithal edilebilecekler hariç olmak üzere, sporda kullanılmak için veya bir meslek ve sanatın icrası için gerekli olanların ithali İçişleri Bakanlığının iznine bağlıdır.
/>
/>(9) 3 üncü maddenin birinci fıkrasının (ç) bendinin (2) numaralı alt bendinde yer alan ancak kapasitesi onbeş fişekten fazla olan veya basit yöntemlerle bu hale dönüştürülebilecek silah şarjörleri, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve genel kolluk kuvvetlerinin ihtiyacının karşılanması veya ihraç amacıyla İçişleri Bakanlığının, aynı bendin (1) numaralı alt bendinde yer alan silahların it­ha­li 4 üncü maddenin yedinci fıkrasında aranan şartın varlığı halinde Sanayi ve Ticaret Ba­kan­lı­ğının izniyle yapılır. Dördüncü Kategori kapsamına giren diğer silah ve malzemenin ithali bu Kanun hükümlerine tabi değildir.
/>
/>
/>
/>
/>
/>demek istediğim yurt dışından sporcu lisansı olanlar havalı ve airsoft alabiliyormu hiç alan oldumu merak ediyorum burda en az 10 yıllık lisansı olması gerektiği söylüyor