Gönderen Konu: 36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında  (Okunma sayısı 3060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı savaskarauz

 • Alışveriş Sayısı: (0)
 • İleti: 425
 • Cinsiyet: Bay
 • YAŞASIN SADİZM !
Ynt: 36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2021, 12:01:42 »
red dot alın. ekranı olabildiğince geniş olsun.
beretta px 4 strom co2
/>büyük huğlu venüs

Çevrimdışı taylanas27

 • Alışveriş Sayısı: (0)
 • İleti: 12
Ynt: 36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında
« Yanıtla #7 : 27 Ekim 2018, 12:14:55 »
Ben de tecrübemi aktarayım gerçi biraz zaman olmuş ama
/>Bende 36 Cal bulpub Ranger var
/>Üzerinde de 4-12 56 dürbün
/>
/>Yalnız ateşli olduğu için dampa ayak kullanmanızı öneririm
/>En fazla 100 m de şişe vurmaya ulaştım atış yastığı ile
/>Daha uzağı bence hayal, 200 metre vurulur ama teneke boyutu olur
/>
/>Domuza gidilir mi bilemem ama ben cesaret edemem, her ne kadar şarjörde yeterli mermi olsa da takılma ihtimali var
/>
/>Saygılar
/>
/>
/>Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Erdem Demir

 • Alışveriş Sayısı: (0)
 • İleti: 32
Ynt: 36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında
« Yanıtla #6 : 31 Temmuz 2017, 15:07:11 »
Faydalı cevaplarınız için çok teşekkürler...

Çevrimdışı CenkHoca

 • Alışveriş Sayısı: (+2)
 • İleti: 292
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: 36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında
« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2017, 03:32:09 »
Dürbün konusunda inanın bir şey diyemem. O kadar çok alternatif ve çeşitli fiyatlar var ki şunu alın, bunu almayın demek imkansız neredeyse. 
Hatsan Galatian Carbine .22
/>
/>Abu Svangsta + Abu Garcia Ambassadeur 6601 SX

Çevrimdışı CenkHoca

 • Alışveriş Sayısı: (+2)
 • İleti: 292
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: 36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında
« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2017, 03:29:52 »
Ne tür bir sıkıntıyı kastettiniz anlamadım ama başıma gelen olayı söyleyeyim, dürbün rayı bağlantısı biraz gevşek kaldığı için dürbün öne doğru kayma eğilimi gösterdi. Ben tepmeden dolayı dürbün iç aksamını kırdığımı ve sıfırlamayı bozduğumu sanmıştım ama meğer kaymadan kaynaklı sıfırlama kaçmış. PCP tüfeklerde çoğu kez elle sıkılan bağlantılar yeterliyken, ateşlide mutlaka tornavida ile ve sonunda kadar sıkılmalı.
/>
/>Ben dürbünle desteksiz en fazla 80 metre civarında denedim. Desteksiz dedimse, oturarak FT nişan alma şeklinde ve atışlar hedefte en fazla bir karış kadar alana düşüyor. Yani grupman yivsiz bir tüfeğe göre gayet iyi geldi bana. Destekli ve daha itinalı atılırsa grupman daha da küçülür. Tabi bunda fişek kalitesi de önemli. Yeşil BPS fişekler ucuz ve gayet iyi ama ben daha çok kırmızı Yavaşçalar kullanmayı tercih ettim. 
Hatsan Galatian Carbine .22
/>
/>Abu Svangsta + Abu Garcia Ambassadeur 6601 SX

Çevrimdışı Erdem Demir

 • Alışveriş Sayısı: (0)
 • İleti: 32
Ynt: 36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında
« Yanıtla #3 : 30 Temmuz 2017, 23:39:58 »
Öncelikle yanıtınız için teşekkürler dürbün konusuna gelirsek ava giderken uzak mesafe dürbünü kullanmayacağım holosight almayı planlıyorum av için, uzak mesafe taktik atışları için dürbün planlıyorum.
/>
/>bu arada matkapla temizlik güzel yöntemmiş   katildim.gif
/>
/>birde 36 ga kullanımında sıkıntı yaşadınız mı hiç yazar mısınız acaba ve uzak mesafe atışı denemelerinizde azami kaç m gördünüz yazarsanız çok sevinirim :)
/>
/>Önerebileceğiniz 9x bir dürbün varsa sevinirim.
/>
/>

Çevrimdışı CenkHoca

 • Alışveriş Sayısı: (+2)
 • İleti: 292
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: 36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında
« Yanıtla #2 : 30 Temmuz 2017, 17:16:37 »
1. İlk söylemem gereken şey şu olacak: 36 ga bir tek kurşunun ağırlığı 7,5 gram. 9x19mm tabanca mermisi çekirdeği ise 8 gramdır. O barut hakkıyla 7,5 gram çekirdeğin boru çıkış hızını siz tahmin edin. Elbette çok yüksek olacaktır. Uzun mesafe atışlarına ve dürbün kullanımına müsaade etmesinin sebebi 36 ga fişeğin diğer büyük çaptaki tek kurşunlara göre (boru çıkış hızı yüksek olduğu için) daha az düşme yapması ve çok daha az tepmesi. Burada ön plana çıkan, domuz avı için söylüyorum, büyük çapta fişek atmaktansa küçük çaplı ama isabetli atış yapmak. Sizin tercihiniz de bu yönde diye düşünüyorum çünkü başka hangi amaçla büyük ava 36 ga ile atılır ki zaten? Ama şunu söylemeden geçemeyeceğim, yüksek boru çıkış hızı demek, kurşun sıvanması demektir. Bir süre sonra boru temizliğinden bıkacaksınız. Değişik yöntemler keşfedeceksiniz. Hatta belki de benim yaptığım gibi matkapla boru temizleme yöntemleri geliştireceksiniz.  katildim.gif
/>
/>2. Dürbün konusu size kalmış. Yalnız şu var, av amaçlı dürbünde yüksek büyütme her zaman dezavantajdır. 9x veya en fazla 12x büyütme işinizi görür ama daha fazla büyütmede görüş açınız daralacağı için hareketli avlarda sıkıntı yaratmaya başlıyor. Onun haricinde ancak deneme yanılmayla kendinize uygun dürbüne karar verebilirsiniz. Bu arada paralax ayarlı dürbünle de av çok zor. Eğer atacağınız mesafeyi önceden kestirip belli bir paralax ayarında sabit kalacaksanız sorun yok ama değişken koşullar söz konusuysa, paralax her zaman sizi yanıltacak. Tüfeği yüzünüze alıp atışa hazır olduğunuz anda bulanık bir görüntü sizi engelleyecek. Siz paralax ayarı yapana kadar (ki bunu ayakta yapmak durumunda kalacağınızı da hesaba katın) hedef çoktan kaybolmuş olacak. Bunun önüne geçmek için paralaxsız dürbün tercih edin derim. Ben daha önce Leapers 3-9x40 kullandım 36 tek kırma üzerinde. Paralax olmaması her zaman avantaj sağlıyor. Standart olarak da sürekli 7x ile atmaya alıştırdım kendimi. 9x kullanmama sebebim, olur da çok yakında hedef olursa o bulanık görüntüyle karşılaşmak istememem.
/>
/>Karşılaştığım durumları kısaca böyle özetleyebilirim.
Hatsan Galatian Carbine .22
/>
/>Abu Svangsta + Abu Garcia Ambassadeur 6601 SX

Çevrimdışı Erdem Demir

 • Alışveriş Sayısı: (0)
 • İleti: 32
36 Kalibre Ve Dürbün Hakkında
« : 29 Temmuz 2017, 11:15:50 »
Arkadaşlar ne kadar araştırdıysam o kadar kafamı karıştırdı bilgiler herkes den ayrı bir ses çıkıyor :)
/>
/>20 ga alıcaktım 36 ya takıldım bu karşılaştırmayla ilgili bir konum daha vardı fakat hepsini bir arada toplamak istedim.
/>
/>Amacım neredeyse herkesin olduğu gibi hafta sonları çoğunlukla taktik atışlar yapmak çok nadir de ''sadece domuz'' avına çıkmak.
/>
/>Şimdi bu söylediklerimi de dahil edersek bana en uygun 36 ga gibi geldi internetten bilgi edindiğime göre çoğu kişinin bilgisi şu ne kadar doğru bilmem 36 ga kalibresi 20 ve 12 ga dan küçük olduğu için ve tepmesi az olduğu için isabet oranı yüksek menzili de diğer kalibrelere oranla uzak mesafeye gidiyor bilgisiydi ne kadar doğru bilemem.(bu arada ya br 36 alacağım yada husanın 36 ga sını bekleyip karşılaştırıp husanı ya da borayı)
/>
/>bu ga konusuna bi açıklık getirebilirsek sevinirim.
/>----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
/>2.bir konuda dürbün meselesi buda kafamı kurcalayan bir konu, atıyorum 36 ga bir tüfek aldım bu tüfek yivsiz azami menzili ne olacak videolardan izlediğim kadarıyla en fazla 200-250m gidiyor oda tepeden aşağıya doğru gibi gibi etmenlerle belki normal şekilde atış yapanda vardır bilemiyorum demek istediğim azami menzil bu ise bizim bunun için orta mesafe dürbün almamız yeterli olacak mıdır? azami 200 m için orta mesafe dürbün yeterli olacak mıdır? Silahın estetiğine çok önem veriyorum uzun menzil dürbün çok fazla yer kaplıyor silahın üstünde hoşuma gitmiyor.Holosight almayı zaten planlıyorum bide uzun mesafe taktik atışlar için orta mesafe dürbün yeterse çok çok güzel olur konu bundan ibaret bu konuda bilgi verebilirseniz çok makbule geçer.